nedeľa 18. novembra 2012

Literárna exkurzia? Poďme!!!

Dolný Kubín
      Každoročne vymýšľam pre svojich študentov trasy exkurzií - vždy sa snažím hlavne o ich literárny podtón, ale obísť históriu a estetiku, to sa jednoducho nedá. Áno, s ich prípravou je skutočne veľa práce, ale stačí sa v triede spýtať, či ideme do sveta a deti hneď jasajú. Mám osvedčených niekoľko trás, ktoré sa dajú stihnúť v rámci jedného dňa. Veľa sa dozvieme, vidíme a hlavne - precítime! Prvá trasa mieri do Martina: Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych Hájoch, Slovenské národné literárne múzeum v Martine, Národný cintorín a cestou späť do Zvolena geografický stred Európy pri Kremnických baniach. Druhá ide cez Oravu: Dolný Kubín - Múzeum P. O. Hviezdoslava, Leštiny - artikulárny kostol zapísaný v pamiatkach Unesco, Jasenová - rodný dom Martina Kukučína a ak stačia sily a máme ešte dosť času, zastavíme sa vo Vlkolínci. Tretia mapuje západ Slovenska: Košariská - rodný dom M.R. Štefánika, Mohyla M.R. Štefánika v Brezovej po Bradlom a Múzeum Ľ. Štúra v Modre (...hoci som si sľúbila, že do Modry už nevkročím, lebo za posledných 20 rokov sa v múzeu  nič nezmenilo. Radšej vybehnem s deťmi na veľký hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň). 
Jasenová
       Rada tiež spájam návštevu večerných divadelných predstavení  s dopoludňajšou prehliadkou pamätihodností. Napríklad Nitra: dopoludnia Nitriansky hrad, popoludní sa zohrejeme v nákupnom centre (veď na exkurzie chodievame väčšinou v chladnejších mesiacoch) a večer si vychutnáme v Divadle Andreja Bagara. Zaujímavá je aj Bratislava: dopoludnia Devín, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina alebo Múzeum hodín v rokokovom Dome u dobrého pastiera a večer jedno z bratislavských divadiel.
               Aké máte vy skúsenosti s exkurziami pre študentov? Samozrejme, bez finančnej podpory zo strany rodičov by to nešlo, ale zatiaľ ma rodičia vždy podporili. Veľký prínos vidím aj v utužovaní triedneho kolektívu a hlavne vzťahu medzi učiteľom a žiakom. Veď mimoškolské prostredie nám ponúka toľko možností.....

štvrtok 8. novembra 2012

Osemročným gymnáziám hádžu ďalšie polená pod nohy

Študenti Gymnázia Mateja Bela vo Zvolene
       Jedenásť rokov pracujem v prostredí osemročných gymnázií a som presvedčená o opodstatnenosti existencie takéhoto typu školy v sieti stredných škôl. Nielen ako učiteľ, ale aj ako rodič. V nedeľu v TA3 odznela správa, že minister školstva chce financovať nižšie triedy (prímu až kvartu) výškou príspevku ako základné školy. Rodičovskú verejnosť určite vystraší ďalšia z takýchto informácií a budú zvažovať, či svoje dieťa dať či nedať na osemročné gymnázium. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že práca s talentovanými deťmi je jedným z benefitov, kvôli ktorým v školstve zotrvávam. Ak takýto typ škôl vymizne zo siete ponúkanej v štátnom školstve, pripravíme hlavne deti - šikovné deti - o jednu z  možností kvaliteného rastu - vedomostného aj ľudského.